Akademi Isparta

CISCO NETWORK UZMANLIĞI

CCNP Eğitimi Ocak 2010 itibariyle yenilendi.
Eski CCNP eğitimi 4 temel eğitimden oluşuyordu. Bunlar:
Building Scalable Cisco Internetworks (BSCI)
Building Cisco Multilayer Switched Networks (BCMSN)
Implementing Secure Converged Wide Area Networks (ISCW)
Optimizing Converged Cisco Networks (ONT)

Yeni CCNP eğitimi ise 3 temel eğitimden oluşuyor. Bunlar:
Implementing Cisco IP Routing (ROUTE)
Implementing Cisco IP Switched Networks (SWITCH)
Troubleshooting and Maintaining Cisco IP Networks (TSHOOT)

CCNA sertifikası, CCNP sertifikasını alabilmeniz için zorunludur. Benzer şekilde CCNP eğitimine katılabilmek için CCNA düzeyinde bilgi sahibi olmak gereklidir. CCNA olan uzmanlar, CCNP için yukarıdaki her bir eğitimin sınavını geçmelidirler. Daha önceden bu konuda araştırma yapmış olanlar yeni sertifikada Implementing Secure Converged Wide Area Networks (ISCW) ve Optimizing Converged Cisco Networks (ONT) eğitimlerinin kalkmış olduğunu görecekler. Implementing Secure Converged Wide Area Networks (ISCW) eğitimi güvenlik konularını içeriyordu ve kısmen CCSP programıyla çakışıyordu. Optimizing Converged Cisco Networks (ONT) eğitimi CCIP programıyla çakışan konular içeriyordu. Şu anki yeni CCNP programı tamamen Routing ve Switching konularına odaklanmıştır. Yeni programda TSHOOT eğitimi ile bu durum sağlamlaştırılmıştır.
Yeni CCNP eğitimleri, Lab. ortamında kullanılan cihazlar açısından yeni bir değişiklik getirmemiştir. Halen CCNP Lab. larında ISR (Integrated Service Router) ailesinden routerların kullanımını devam etmektedir. Akademi Isparta yılbaşında bu lab. ortamını kurmuştur.
CCNP, eğitimi almadan sınavlara kendi çalışmanızla girebilirisiniz. Peki bu durumda eğitim bana ne sağlayacak diye düşünebilirsiniz. Eğitim öncelikle öğrenme sürecinizi hızlandıracak, sorularınıza hemen cevap alma şansını verecek ve bazı yanlış öğrenmeleri de engelleyecektir. Bunun yanısıra Cisco hem teknoloji hemde kendi cihazlarının kullanımını eğitimlerde öğretecek programlar hazırlıyor. Uygulamalarla ilgili lab. ortamları planlıyor ve buna uygun cihazların eğitim ortamında bulunmasını istiyor. Eğitim ortamımızda Cisco'nun eğitimler için öngördüğü tüm cihazlar fazlasıyla mevcuttur. Bu lab. ortamında yapacağınız çalışmalar bilginin yanında sizlere pratik ve tecrübe de kazandıracaktır ki bunu kendi başına yapacağınız çalışmalarda elde etmeniz mümkün olmayan bir konudur.

CCNP eğitim süresi yaklaşık 150 saattir.